Temat: Pytanie teoretyczne: napięcia anodowe i żarzenia.
..."mokre" ogniwa. I wartość napięcia żarzenia wzrosła do 5V
Następnie era żarzenia prądem zmiennym: zaczęło się od 2,5V, i nikt już nie pamięta dlaczego . I dalej co 2,5V: 5V, 7,5V i jakieś nawet 10V. Z tej rodziny przetrwała dość duża grupa lamp prostowniczych na 5V. Wszystko miało być proste i uszeregowane.
Potem farmerzy w Stanach też chcieli słuchać radia. A mieli generatory na wiatraki, które dawały ok 2V na typowe ogniwo ołowiowe. I powstała cała rodzina lamp na 2V.
Oczywiście pewna grupa zapaleńców chciała mieć radia w samochodach. Połączyli po 3 lampy szeregowo i mogli je żarzyć nap. 6V, z akumulatorów.
Producenci lamp zobaczyli niszę i wypuścili lampy na 6,3V, co było uśrednioną i odpowiednią wartością dla większości ówczesnych instalacji samochodowych. Lampy na 2,5V stały się zbędne.
I tu zrobił się wyłom: pomysł by...
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1525127.html
Temat: Brak prądu (ładowania) W Pronarze
Witam. Regulacja napięcia w zależności od temperatury jest jak najbardziej uzasadniona. Ogniwo ołowiowe (a takie mamy w akumulatorach) ma charakterystykę temperaturową 3,9 mV/°C. Czyli optymalne napięcie ładowania wynosi 14,4 V przy 20°C. Przy -20°C mamy 40 stopni różnicy więc 40 x 3,9 mV = 0,156 V O tyle trzeba zwiekszyć napięcie ładowania. Nie jest to dużo ale ruski lubią przekombinować i pewnie stąd wzięła się regulacja w ruskich alternatorach w zależności od pory roku.
Źródło: agrofoto.pl/forum/index.php?showtopic=5800